Kancelaria Adwokacka Białystok

Profesjonalna pomoc prawna.

Rozwód

rozwód białystok

Rozwód

Rozwód jest to rozwiązanie związku małżeńskiego przez sąd. Może się ono odbyć na żadanie tylko jednego lub obojga małżonków.
Rozwody można podzielić na dwie kategorie:

  • Rozwód za porozumieniem stron – poprzez zrzeczenie się praw roszczeniowych w stosunku do drugiej osoby.
  • Rozwód z orzeczeniem o winie – może zakończyć się zarówno z winy jednego jak i obojga małżonów, dodatkowo sąd może zasądzić alimenty na korzyść poszkodowanej osoby.

 

Liczba rozwodów na przestrzeni lat rośnie w stosunku do liczby zawieranych małżeństw. Według danych przedstawionych przez Urząd Statystyczny w Białymstoku w roku 2021 w Podlaskiem zostało orzeczonych prawomocnie przez sądy 1596 rozwodów. Co więcej ponad 74% z nich dotyczyło mieszkańców miast w tym właśnie Białegostoku.

podział majątku białystok

Podział majątku

Podział majątku najczęściej następuje po orzeczeniu rozwodu, ale może nastąpić również w czasie trwania małżeństwa w wyniku zawarcia umowy ustanawiającej rozdzielczość majątkową.

 

Podobnie jak rozwód, podział majątku również może zostać przeprowadzony za porozumieniem stron poprzez zawarcie odpowiedniej umowy przed notariuszem lub poprzez postępowanie sądowe o podział majątku.

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego jakie prawa przysługują tymczasowo aresztowanemu to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.